Implanty wkraczają do mózgu

Hipokamp nienaruszonego mózgu (po lewej) odbiera impulsy nerwowe z otoczenia. Mikroprocesor (z prawej), który może być w stanie pomóc ludziom budować długotrwałe wspomnienia, przetwarza sygnały z mózgu jako impulsy elektryczne i wysyła je z powrotem do hipokampu.

W dobie bardzo zaawansowanego technicznie zarządzania pamięcią, następny w kolejce aby dostać się do wspomnień nie jest komputer, lecz ty sam.

Profesor Theodore W. Berger, dyrektor Centrum Inżynierii Neuronalnej na Uniwersytecie w południowej Kalifornii, stworzył krzemowy chip implant, który naśladuje hipokamp, ​​obszar mózgu znanego z tworzenia wspomnień. Jeśli się powiedzie, proteza części mózgu mogłyby zastąpić biologiczny odpowiednik, dzięki czemu osoby, które cierpią z powodu zaburzeń pamięci, będą w stanie odzyskać zdolność do przechowywania nowych wspomnień.

I to nie jest kwestia "czy", ale "kiedy". Sześć zespołów zaangażowanych wspólnym wysiłku kilku laboratoriów, w tym USC, University of Kentucky i Wake Forest University, współpracują ze sobą pracując nad różnymi elementami protez neuronowych od prawie dziesięciu lat. Zaprezentują wyniki swoich wysiłków na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Neuronaukowców w San Diego, który rozpoczyna się w sobotę.
Choć nie testowali mikrochip na żywych szczurach jednak ich badania za pomocą plasterków mózgu szczura wskazują że chip spełnia funkcje z dokładnością 95 procent. Jest to wynik, który wzbudza podekscytowanie wśród naukowców.

"Jest to nowy kierunek w dziedzinie nerwowych protez", powiedział Howard Eichenbaum, kierownik Pracowni Neurobiologii Poznawczej w Boston University. "Przedsiębiorstwo Berger jest ambitne, mając na celu zapewnienie protezy dla pamięci. Zapotrzebowanie jest wysokie, ze względu na częstość występowania zaburzeń pamięci w starzeniu się i chorobach związanych z utratą funkcji w hipokampie."

Tworzące nowe wspomnienia długoterminowe mogą obejmować takie zadania, jak nauka rozpoznawania nowych twarzy, pamiętanie numeru telefonu lub drogę do nowego miejsca. Powodzenie zależy od prawidłowego funkcjonowania hipokampu. Chociaż ta część mózgu nie przechowuje długotrwałych wspomnień, to pełni funkcję ponownego kodowania pamięć krótkotrwałej, dzięki czemu można wspomnienia przechowywać w pamięci długotrwałej.

Jest to obszar, który często jest uszkadzany w wyniku urazu głowy, udaru mózgu, padaczki i zaburzeń neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Obecnie nie ma klinicznie uznanego zabiegu w przypadku uszkodzonego hipokampu i towarzyszących zaburzeń pamięci.

Zespół Bergera rozpoczął swoje badania badając proces ponownego kodowania wykonywanego przez neurony z plasterków hipokampu szczurów które są utrzymywane przy życiu w substancjach odżywczych. Poprzez stymulowanie tych neuronów z losowo generowanych sygnałów komputerowych i badanie wzorców wyjściowych, grupa determinująca zestaw funkcji matematycznych, przekształciła dowolny charakterystyczny (arbitralny) wejściowy wzorzec w ten sam sposób co neurony biologiczne. A zdaniem naukowców, jest to klucz do całej sprawy.

"To niemożliwe aby dowiedzieć się w jaki sposób twoja babcia wygląda i jak zakodować te informacje" powiedział Berger. "Wszyscy zrobimy wiele różnych rzeczy, więc nie możemy utworzyć spis wszystkich rzeczy, możemy przyjrzeć się i ewentualnie dowiedzieć się w jaki sposób jest to zakodowane w hipokampie. Co możemy zrobić to zdawać sobie pytanie – Jaką transformacja jest wykonywana w hipokampie?"

"Jeśli można dowiedzieć się w jaki sposób wejściowe sygnały są przekształcane, to mamy tą protezę. Wtedy mogę umieścić to w czyimś mózgu który zastąpi hipokamp i nie dbam o to jak oni patrzą na to – Mam wymienić uszkodzony hipokamp z innym elektronicznym, który będzie przekształcać wejściowe sygnały do wyjściowych, podobnie jak komórki biologiczne w hipokampie".
Pisał: Magnus Olsson

Amatorsko tłumaczył: Krzysiek Damian

Źródło: LINK

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewelina Pajdak
7 lat temu

HA HA HA POZDRAWIAM SERDECZNIE NAUKOWCÓW… NA SZCZURACH TAAAA…SIĘ K###A NIE POTRAFICIE PRZYZNAĆ ŻE PROWADZICIE NIELEGALNE TESTY NA LUDZIACH… W DUPACH SE POGRZEBCIE NIE W LUDZKICH MÓZGACH… „SZCZUR Z KRAKOWA”

Zapisz się do newslettera
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x